TEATR SZTUK – maria.s

scenariusz i reżyseria, scenografia, wykonanie: Ewelina Ciszewska
muzyka: Włodzimierz Kiniorski
reżyseria świateł: Robert Baliński
animacje: Jakub Lech
głos matki z offu: Mirosława Lombardo
premiera: 20-21.03.2012 r. Wrocław
Spektakl autorski Eweliny Ciszewskiej. Spektakl wyprodukowany ze środków PWST w Krakowie, Filia we Wrocławiu. Spektakl powstał z potrzeby zbadania zagadnienia: „Kostium jako wehikuł czasu i przestrzeni” i jest częściową/praktyczną realizacją projektu badawczego Nr BW/PB/2010

TEATR-SZTUK

maria s. – Jedna siedzi w muzeum i pilnuje, druga jest pilnowana, a trzecia pilnuje tej, która pilnuje. Tym sposobem… jedna istnieje dzięki drugiej, wykluczają się i uzupełniają, bo ta relacja istnieje bez względu na wiek i okoliczności… puchnie lub kurczy się, nawet jeśli przestrzeń pozostaje nienaruszona…

Bohaterka dramatu Marysia, podróżuje uciekając przed własną matką. Ucieka do kostiumu, który ma jej dać schronienie i pozwolić zbudować siebie na nowo, poznać to, czego jeszcze o sobie nie wie. Coś zyskać przy okazji i coś stracić, z pewnością. Kostium ma ją do tego sprowokować. Dodajmy, cudzy kostium. Z cudzym bagażem doświadczeń, cudzą osobowością i cudzym wyrokiem. Kostium Marii Stuart.

Trzy kobiety Marysia, Matka i Maria Stuart – pozornie różniące się od siebie, łączy dziwna siatka wzajemnych zależności. maria s. to monodram o toksycznej relacji córki i matki, o uzależnieniu od własnych lęków, to również rzecz o kobiecości samej w sobie, hodowanej w cieplarnianych, domowych warunkach i wystawionej publicznie niczym eksponat w zimnym wnętrzu muzeum.

Ewelina Ciszewska – aktorka, mim, lalkarz, choreograf, reżyser. Lubi i chce zderzać różne gatunki sztuki. Stąd pomysł utworzenia Teatru Sztuk. Niezależna, choć ciałem związana z Wrocławiem. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2006 r. ukończyła PWST we Wrocławiu, w 2009 r. uzyskała tytuł doktora na tymże Wydziale, gdzie od 2006 r. prowadzi zajęcia (Wydział Aktorski, Wydział Lalkarski).

Teatr Sztuk – współtwórcy teatru pochodzą z różnych stron… świata i zajmują się różnymi dziedzinami sztuki. Nie jest to stacjonarny teatr – instytucja, ale prywatna inicjatywa powołana, by polemizować, zadawać pytania i prowokować. Teatr współtworzą aktorzy, lalkarze, tancerze, mimowie, klauni, filmowcy, plastycy, muzycy i teoretycy sztuki, m.in. Jim Williams, Anna Wojtkowiak – Wiliams, Johannes Stubenvoll (Niemcy), Krzysztof Roszko, Radomir Piorun, Anna Makowska – Kowalczyk, Łukasz Batko.