TEATR PRZEDMIEŚCIE – Dybuk
autor: Szymon An-ski
adaptacja i reżyseria: Aneta Adamska
scenografia: Paweł Sroka
muzyka: Jakub Adamski, Szymon Tadla, Marek Telwach
występują: Jakub Adamski, Kinga Fornek, Paweł Sroka, Maciej Szukała, Iwona Żytecka
premiera: 09.2013 r. Rzeszów
Dybuk to rzeszowska adaptacja starego żydowskiego dramatu napisanego przez Szymona An-skiego. Tytułowy „dybuk” to zjawisko zawładnięcia ciałem żywego człowieka przez ducha zmarłej osoby. Dybukiem nazywa się też samego ducha, duszę zmarłego, która nie może zaznać spoczynku z powodu popełnionych grzechów i szuka osoby żyjącej, aby wtargnąć w jej ciało.
Spektakl opowiada o nieszczęśliwej miłości Lei i ucznia jesziwy – Chonena, ale w ich historii odnajdziemy też nieustanne przenikanie się świata żywych i zmarłych. Obydwie te sfery funkcjonują na równych prawach, zmarli także wypełniają swoją drogę, tylko w innej przestrzeni i innym czasie.
Aktorzy wspólnie z widzami wyruszają w niezwykłą podróż w poszukiwaniu nieistniejącego świata chasydzkich śpiewów, gwaru jidysz i tajemniczego świata mistyki żydowskiej. Krok po kroku próbujemy odszukać cienie na murach rzeszowskich synagog i wsłuchać się w szepty kamienic przy ulicach Joselewicza, Tannenbauma, Bluma…
Do tekstu dramatu dołączyła muzyka klezmerska: akordeon, skrzypce, cymbały. Duch żydowskiego kompozytora Nachuma Sternheima poprowadził najmłodszych członków naszej grupy w światy muzycznych inspiracji ludowej mieszanki podkarpacko- żydowskiej.
Pragniemy również przywołać dybuka ulic, gdzie mieszkamy po to, by dla siebie odkryć nieznaną tradycję, która przez wieki współtworzyła to miasto- Reishę.
Teatr Przedmieście powstał w 2001 r. z inicjatywy Anety Adamskiej. Teatr może się poszczycić wieloma sukcesami na festiwalach teatralnych w Polsce i Europie (Francja, Włochy, Hiszpania, Niemcy, Bułgaria, Słowacja, Ukraina). Teatr inicjuje i organizuje różnorodne wydarzenia o zasięgu krajowym i międzynarodowym, m.in. festiwal „Źródła Pamięci. Grotowski – Kantor – Szajna”, Międzynarodowe Spotkania Teatru Alternatywnego, Ogólnopolskie Warsztaty Teatralne.