TEATR PIJANA SYPIALNIA – Wodewil warszawski
na motywach komedii Feliksa Szobera z 1876 r. oraz tekstów własnych
scenariusz: Karolina Lichocińska i Stanisław Dembski
reżyseria i scenografia: Stanisław Dembski
opracowanie muzyczne i przygotowanie wokalne zespołu: Daniel Zieliński
choreografia: Izabela Massalska
występują: Katarzyna Lasota, Karolina Lichocińska, Adam Hadi, Wojciech Urbanowski, Łukasz Zgórka, Maria Jankowska, Aleksandra Dudczak, Ewelina Młynarz, Dorota Ptaszek, Agnieszka Kijewska, Wojciech Gawrych, Sławomir Narloch, Jakub Pawlak, Sebastian Słomiński
premiera: 04.07.2013 r.
Mówi się o nich teatr „warszawski”, „archeologiczny”, „vintage”. Teatr Pijana Sypialnia powstał wiosną 2012 r. w Warszawie, z inicjatywy uczniów i absolwentów Studia Aktorskiego, które działa przy teatrze. Swoje spektakle prezentują w niecodziennych miejscach. Możemy spotkać ich w kawiarniach, w klubach muzycznych, a nawet w barach mlecznych. W rankingu krytyków miesięcznika „Teatr” został dwukrotnie wyróżniony w kategorii OFF (2012/2013). Zdobywcy drugiego miejsca w społecznościowym plebiscycie „Śledź warszawski 2013” za działalność w klimatach warszawskich. Ich cykl „Teatr na leżakach” zgromadził kilka tysięcy widzów, a redakcja portalu teatrdlawas.pl uznała go za najciekawszy pomysł teatralny w kraju, w ostatnim sezonie.
Scenariusz spektaklu został skonstruowany w oparciu o komedię Feliksa Szobera „Podróż po Warszawie” 1876 roku, jednak jego sporą część stanowią teksty własne. Historyjka o dziewczynach, które przyjeżdżają do stolicy w celu znalezienia dla siebie bogatych mężów jest pretekstem do pokazania, jak Warszawa zmienia się i wciąga każdego dnia. Pojawią się przedwojenne szlagiery takie jak „Andzia”, ale także mniej znane utwory rozbrzmiewające niegdyś wśród warszawskich podwórek. Wodewil to forma, która zawsze przedstawiała wydarzenia bardzo aktualne. Tak jest również w widowisku Pijanej Sypialni. W finale sceną zawładną tajemnicze postaci – Gaga Essler, Joanna Dark – Roomowska i Hańdzia Walczyk.
Stanisław Dembski – Ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Pracę artystyczną rozpoczął w 1980 roku w krakowskim Teatrze STU. Pracował w Teatrze KTO w Krakowie oraz w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. Dyrektor artystyczny Festiwalu Teatralnego WrzAWA.
Daniel Zieliński – Dyrygent, pedagog, aranżer. Ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 2002-2013 prowadził chór w Zespole Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej. Od 2004 roku jest dyrygentem Orkiestry Kameralnej Państwowej Szkoły Muzycznej w Sochaczewie.